Istnieją sposoby na spowolnienie wchłaniania alkoholu i ochronę organizmu


Istnieją sposoby na spowolnienie wchłaniania alkoholu i ochronę organizmu

Dlatego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo lub nasilenie tych działań niepożądanych, zaleca się spożywanie wodorowęglanu sodu w mniejszych dawkach (np. 0,2 g/kg lub 0,3 g/kg), około 180 minut przed wysiłkiem fizycznym oraz z posiłkiem bogatym w węglowodany . W celu zachowania dalszych środków ostrożności należy rozważyć użycie kapsułek z powłoką dojelitową.

Chociaż koncepcja ta istnieje od dziesięcioleci, dowody na korzyści płynące ze spożywania wodorowęglanu sodu wciąż rosną w całej społeczności zajmującej się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jako naturalny i niezwykle niedrogi składnik (zwłaszcza jako suplement treningowy), zwiększa poziom wodorowęglanów we krwi, pomagając większej liczbie osób opóźnić zmęczenie podczas intensywnych ćwiczeń. Chociaż nie zaszkodzi stosować go jako uzupełnienie innych ćwiczeń, to najwięcej korzyści dla organizmu przyniesie podczas ćwiczeń anaerobowych. Dlatego wodorowęglan sodu jest najbardziej korzystny w zastosowaniach takich jak sprinty, trening oporowy oraz aktywność HIIT lub CrossFit, przeciwdziałając rosnącemu poziomowi kwasowości i skutkom kwasu mlekowego.

Wszyscy to słyszeliśmy: „Piwo przed alkoholem, nigdy nie byłem bardziej chory, alkohol przed piwem, jesteś czysty”. Jednak ile z tego jest prawdą w przypadku mieszania alkoholu? Przez lata krążyło kilka mitów dotyczących osób, które próbowały wypić o kilka za dużo i nadal budzić się bez wyczerpującego kaca.

Kluczowe dania na wynos:

 • Podczas gdy kongenery przyczyniają się do smaku i koloru alkoholu, ciemniejsze napoje zawierają więcej kongenerów, które mogą powodować cięższego kaca niż jasne napoje.
 • Wątroba może przetworzyć tylko jeden standardowy napój na godzinę. Dlatego dodatkowe napoje spożywane w tym czasie będą gromadzić się we krwi i tkankach, dopóki nie zostaną zmetabolizowane, zwiększając skutki zatrucia.
 • Picie alkoholu nie sprawi, że będziesz bardziej pijany niż picie piwa, ale to tempo i ilość są ważne, gdy patrzysz na poziomy toksyczności.

Nadal nie do końca rozumiemy działanie alkoholu, ale to, co wiemy, może pomóc ci uniknąć ciężkiego kaca.

Trawienie alkoholu i kongenerów

Kiedy pijesz alkohol, jest on wchłaniany do krwioobiegu przez wyściółkę żołądka i szybko wchłaniany do jelita cienkiego. Szybkość, z jaką organizm wchłania alkohol, zależy od tego, jak pełny jest żołądek i co było wcześniej spożywane. Ponadto krew krąży w organizmie przez około 60–90 sekund. W ten sposób alkohol zaczyna stosunkowo szybko wpływać na mózg i inne narządy. Jednak w zależności od szybkości wchłaniania, pełny efekt napoju może zająć nawet 15–45 minut.

Oprócz etanolu (głównej przyczyny zatrucia) niektóre napoje alkoholowe zawierają inne toksyny znane jako kongenery. Kiedy spożywamy kongenery, wątroba jest dodatkowo obciążona, aby rozkładać te substancje i przywracać normalne funkcjonowanie organizmu. Kongenery powstają jako produkty uboczne fermentacji, w tym garbniki, propanon, aceton i aldehyd octowy.

Kongenery również przyczyniają się do koloru i smaku napoju. Ciemniejsze napoje, takie jak brandy, whisky, bourbon, tequila, ciemne piwo i czerwone wino, z większym prawdopodobieństwem zawierają większe ilości kongenerów. Na szczęście gorzelnicy mogą zarządzać liczbą kongenerów w likierze, zwykle podczas procesu ogrzewania, gdy niektóre chemikalia odparowują lub podczas destylacji, co również pomaga usuwać toksyny.

Czy mieszanie alkoholu jest niebezpieczne?

Jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających twierdzenie, że mieszanie różnych rodzajów alkoholu może coś zmienić (lub jest niebezpieczne), ale istnieje pewna szara strefa. Istnieją dwa główne problemy związane z alkoholem: rodzaj napoju i szybkość spożycia określonej ilości alkoholu.

Ilość wypitego alkoholu

Rozpoczęcie od napoju o niższej zawartości alkoholu, takiego jak piwo, a następnie przejście na mocniejszy alkohol może wpłynąć na wskaźnik zatrucia. Dzieje się tak, ponieważ przy niskiej zawartości alkoholu organizm upija się w określonym tempie. Jednak przejście na alkohol spowoduje szybsze spożycie większej ilości alkoholu (jeśli pijesz w tym samym tempie co piwo), co spowoduje większe, szybsze zatrucie niż trzymanie się piwa.

Ponadto ci, którzy piją więcej, wykazali zmniejszenie miejsca pracy i ogólną codzienną produktywność. Może to wynikać z pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego oraz braku koncentracji i koordynacji. Z biegiem czasu może to prowadzić do dochodów i potencjalnej utraty pracy.

Rodzaj spożywanego napoju

Spożywanie napoju o standardowej wielkości – piwa, wina lub likieru – zwiększy zawartość alkoholu we krwi w równym stopniu, jeśli zostanie spożyty w tym samym tempie. Dlatego rodzaj napoju alkoholowego i szybkość jego spożycia wpływa na wskaźnik zatrucia i to, jak ciężki będzie kac.

Jak wspomniano, kongenery są znaczną wadą napojów o ciemniejszym kolorze, w tym whisky, rumu oraz ciemnych piw i win. Dzieje się tak dlatego, że wpływają na zdolność organizmu do rozkładania etanolu, przez co dłużej czujesz się nietrzeźwy.

Napoje bogate w kongenery są również zwykle bogate w metanol, który rozkłada się na kwas mrówkowy i formaldehyd, przyczyniając się do brutalnego kaca. W rezultacie, im więcej napojów zawierających kongenery wypijesz i tempo ich spożywania, wpłynie to na poziom odurzenia i nasilenie kaca.

Skutki zatrucia

Chociaż każdy może doświadczyć tych efektów przy dowolnej ilości alkoholu, często obserwuje się je przy wyższych poziomach zatrucia. Niektóre efekty obejmują:

 • Bełkotliwa wymowa
 • Rozszerzone źrenice
 • Zmniejszona czujność
 • Utrata koordynacji
 • Zmiany nastroju
 • Senność
 • Złe podejmowanie decyzji
 • Zatrucie alkoholowe

Ważne czynniki do rozważenia

Niezależnie od tego, czy planujesz mieszać piwo lub wino ze swoim alkoholem, czy też łączyć różne rodzaje alkoholi, są trzy czynniki, o których należy pamiętać, aby mieć jak najlepsze (i najbezpieczniejsze) wrażenia.

Całkowita ilość wypitego alkoholu

Chociaż ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne rodzaje spożywanego alkoholu, całkowita ilość alkoholu ma pierwszeństwo. Szybkość zatrucia różni się w zależności od takich czynników, jak tempo spożycia, masa ciała dietoll-official.top , przyjmowane leki i dieta. W prawie wszystkich stanach poziom upojenia zaczyna się od 0,08%, który przeciętny człowiek osiąga po kilku drinkach. Po kilku pierwszych może łatwo stracić kontrolę nad tym, ile wypiłeś napojów, więc ogranicz się, zwłaszcza jeśli zaczynasz od piwa lub wina i przechodzisz na alkohol.

Wskaźnik spożycia alkoholu

Szybkość, z jaką napoje o standardowej wielkości wpływają na poziom odurzenia i nasilenie kaca. Na przykład typowe 12 uncji piwa, 5 uncji kieliszka wina i 1,5 uncji kieliszka 80-procentowego (40% ABV) alkoholu zawierają prawie identyczne ilości alkoholu, więc wpływają na organizm w podobny sposób. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że wątroba może przetwarzać alkohol tylko z jednego standardowego drinka na godzinę. Dlatego, jeśli wypije się więcej niż jeden napój, dodatkowy alkohol gromadzi się we krwi i tkankach, aż nie może być metabolizowany.

Najlepiej jest popijać drinki przez całą noc, zamiast robić shoty. Jeśli pijesz shoty lub koktajle, szklanka wody między drinkami pomoże ci zachować tempo i nawodnienie — zmniejszając nasilenie potencjalnego kaca, jeśli nie przesadzasz.

Co jest w napoju?

Podczas gdy standardowe napoje są (mniej więcej) równoważne sobie nawzajem, miksery i składniki mogą wpływać na czas i nasilenie zatrucia i kaca.

Karbonizacja

Bąbelki w szampanie, piwie i mikserach, takich jak napoje gazowane lub cola, zwiększają tempo zatrucia. Ponadto dwutlenek węgla podrażnia wyściółkę żołądka, zwiększając szybkość przenikania alkoholu do krwioobiegu. Dlatego spróbuj ograniczyć liczbę mieszanych napojów gazowanych, które spożywasz podczas sesji picia.

Cukier

Spożycie cukru ma taki sam wpływ na nasz mózg jak wiele narkotyków — sygnalizuje naszemu ciału, że potrzebujemy go więcej. Niestety, po czterech lub pięciu drinkach nasz organizm jest przeładowany cukrem i prawdopodobnie spożyliśmy więcej alkoholu, niż byśmy go wypili, gdyby nie był wypełniony cukrem. Oprócz sygnałów cukier działa odwadniająco, dodatkowo negatywnie wpływając na nasze ciała.

O czym należy pamiętać

Ciemne napoje zawierają więcej kongenerów niż ich jasne lub klarowne alternatywy. Jeśli pijesz ciemne napoje alkoholowe i często chorujesz, spróbuj przestawić się na jasne piwo, wódkę, czysty rum lub białe wino.

Jeśli chodzi o picie alkoholu, ilość, którą spożywasz, i tempo, w jakim to robisz, są kluczowymi czynnikami. Ogólnie rzecz biorąc, mieszanie alkoholu nie jest niebezpieczne, ale picie w nadmiernych ilościach do stanu nietrzeźwości jest niebezpieczne i może prowadzić do paskudnego kaca i długoterminowych skutków ubocznych.

Istnieją sposoby na spowolnienie wchłaniania alkoholu i ochronę organizmu. Na przykład zjedzenie pożywnego posiłku bogatego w białko lub tłustych potraw pomaga spowolnić wchłanianie alkoholu przez organizm, dostarcza składników odżywczych i chroni organizm przed toksycznością alkoholu.

Co więcej, wypicie szklanki wody pomiędzy każdym napojem alkoholowym może spowolnić zatrucie, nawodnienie i umożliwienie organizmowi metabolizowania alkoholu. Ostatecznie, jeśli chcesz uniknąć tych problemów, bądź świadomy tego, co wprowadzasz do swojego organizmu. Chociaż mieszanie rodzajów alkoholu jest zazwyczaj bezpieczne, najlepiej nie przesadzać.

Biorąc pod uwagę, że Amerykanie wypili 2,87 miliona (2,25) galonów skrzynek piwa w 2021 roku, nie jest zaskoczeniem, że jest to najpopularniejszy napój alkoholowy na świecie. Wrzucanie kilku zimnych po długim dniu lub podczas uroczystości jest powszechne, ale kalorie mogą szybko się sumować. Piwo powstaje z zaledwie kilku prostych składników — wody, drożdży, chmielu i zboża.

Kluczowe dania na wynos:

 • Istnieje kilka rodzajów piw, potencjalnie nawet ponad 100 stylów na całym świecie, ale wszystkie należą do jednej z dwóch kategorii: ale lub lager.
 • Podczas gdy nadmierne picie może mieć negatywne korzyści zdrowotne, wykazano, że spożywanie piwa z umiarem ma różne pozytywne skutki dla naszego zdrowia.
 • Piwo zawiera duże ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, w tym flawonoidy krenelowane, które mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Podczas gdy picie zbyt dużej ilości alkoholu może mieć poważne konsekwencje, spożywanie napoju z umiarem może przynieść szereg korzyści zdrowotnych.

Contents